Na czym polega biosoniczne odstraszanie ptaków?

Na czym polega biosoniczne odstraszanie ptaków?

Bez względu na to, czy jesteśmy miłośnikami ptaków, czy też nie, musimy zdawać sobie sprawę, że są miejsca, gdzie ptaki nie są pożądanymi gośćmi. Oczywiście nie jest to powód do tego, aby ptaki eliminować. Obecnie możemy zastosować różne metody odstraszające te zwierzęta z miejsc, gdzie nie chcemy, aby się pojawiały i to często ze względu także na ich bezpieczeństwo. Poznajmy dziś jedną z taki metod, a dokładniej mówiąc biosoniczną metodę odstraszania ptaków. Na czym ona polega?

Odstraszanie ptaków – dlaczego? 

Jak już zaznaczyliśmy, są miejsca i sytuacje, w których ptaki, chociaż bez wątpienia w większości przypadków pożyteczne, potrafią wyrządzić szkody, a nawet stanowić zagrożenie. W pierwszym przypadku sprawa jest dość oczywista. Wszelkie plantacje owoców czy innych roślin, które narażone są na naloty ptaków, muszą być odpowiednio chronione. Przykładem tego są uprawy czereśni, wiśni czy borówki wysokiej. Częs­to jeszcze przed zbiorem owoców, duża ich część jest zjadana lub uszkadzana przez ptaki.

Inna sprawa to tereny portów oraz lotnisk, gdzie ptaki z jednej strony same są zagrożone, a z drugiej stanowią zagrożenie na przykład dla lądujących i startujących samolotów. Jak rozwiązać takie problemy?

Biosoniczne odstraszanie ptaków  

Nowoczesną metodą odstraszania ptaków są urządzenia biosoniczne. Wykorzystują one cyfrowo nagrane dźwięki wydawane przez przerażone, zestresowane ptaki danego gatunku i dzięki temu skutecznie wpływają na to, że oddalają się one z miejsc niepożądanych. Co ciekawe, taka metoda była już stosowana wcześniej, jednak taś­ma magnetofonowa, na której odgłosy były nagrywane, nie pozwalała na czysty zapis. Do tego częste jej odtwarzanie powodowało zniekształcenie dźwięku. Istotne było również to, że rozwiązanie takie nie pozwalało na częste zmiany okresów i kolejności emisji dźwięków, co zwiększało ryzyko przyzwyczajenia się płoszonych ptaków do danego nagrania.

Obecnie w urządzeniach tego typu określone dźwięki nagrywane są przy użyciu zaawansowanych technologii cyfrowych i mikrochipów. Przy tym każdy system posiada dźwięki, których emisję można dobierać i programować w dowolnym czasie. Ważne jest też to, że wszystkie urządzenia są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.